Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
czwartek,28 marca
Imienieny:
Aniela, Sykstus, Joanna
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Historia
obrazek
Szelejewo położone jest w północno-wschodniej części byłego województwa leszczyńskiego (obecnie wielkopolskie), 11 km na wschód od Gostynia. Cały teren jest równinny (wysokość 127 m n.p.m.). Klimat odznacza się stosunkowo wysokimi temperaturami i umiarkowanymi opadami.

Pierwsze odkryte ślady osadnictwa w najbliższej okolicy Szelejewa sięgają III w. p.n.e.
Jak wykazują badania archeologiczne najwcześniejsze ślady osadnictwa w najbliższej okolicy dzisiejszego Szelejewa sięgają czasów prasłowiańskich, czego świadczeniem jest m. in. dobrze jeszcze zachowany nasyp po grodzisku w lesie przy drodze prowadzącej z Szelejewa do Bodzewa.

Nie ma zgodności co do pochodzenia nazwy Szelejewo. Są w tej kwestii dwie hipotezy, z których pierwsza zakłada, że nazwa ta pochodzi od imienia Szelej, a druga - od rośliny szalek (cykuta).

Najstarsza wzmianka źródłowa o interesującej nas osadzie, a należącej wówczas do grodu książęcego w Grabonogu, pochodzi z roku 1246. Wieś znajdowała się na uczęszczanym w tym okresie szlaku handlowym prowadzącym z Wrocławia do Pyzdr.
W XVI stuleciu, obok folwarku pańszczyźnianego, istniała już wieś sołecka na 2 łanach. Zamieszkiwało ją wówczas 8 kmieci, 1 chałupnik i 1 rzemieślnik. Jak podają źródła, był tu także wiatrak i 2 karczmy.

Rok 1627 był tragiczny dla mieszkańców Szelejewa. Trwająca właśnie w Europie wojna trzydziestoletnia dotarła i tutaj. Wieś została wówczas doszczętnie ograbiona przez działające na tych terenach wojska saskie. Dwadzieścia lat później Andrzej Pogorzelski, kasztelan przemęcki, na miejscu drewnianej kaplicy wzniósł kamienny kościółek (akwarela), który istnieje do dnia dzisiejszego, stanowiąc najstarszy zabytek Szelejewa.

W latach 1793- 1918 wieś i dwór pozostawały pod pruskim zaborem. Okres niewoli pruskiej skończył się dla mieszkańców Szelejewa w pierwszych dniach stycznia 1919 roku. Początkowo miejscowość ta należała do powiatu koźmińskiego.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 kwietnia 1928 r. wieś i dwór Szelejewo wyłączone z powiatu koźmińskiego i przyłączone do powiatu gostyńskiego. Do 1934 r. gmina i obszar wiejski Szelejewo należały do obwodu wójtowskiego Piaski, potem podlegała piaskowskiej gminie zbiorowej.

W 1920 r. właścicielem majątku został Stanisław Karłowski, dyrektor banku we Lwowie.
Szelejewo słynęło wówczas z systematycznie prowadzonych prac hodowlanych zboża, buraka cukrowego oraz z hodowli koni. Majątek był nieźle uprzemysłowiony – posiadał młyn, gorzelnię i dworską mleczarnię.

Lata II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej odczuli boleśnie mieszkańcy Szelejewa. W publicznej egzekucji na rynku gostyńskim 21 października 1939 r. rozstrzelany został właściciel majątku Stanisław Karłowski. Były wypadki wywożenia na przymusowe roboty do Rzeszy oraz wysiedlenia do Generalnej Guberni.
Wyzwoliły Szelejewo oddziały wojsk radzieckich I Frontu Ukraińskiego w godzinach wieczornych dnia 26 stycznia 1945 roku.
W okresie powojennym duże zmiany zaszły we wsi Szelejewo. Została ona zelektryfikowana, wybudowano dużo nowych budynków mieszkalnych i gospodarczych.

GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ