Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
niedziela,06 października
Imienieny:
Petra, Fryderyka, Artur
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia
obrazek
Historia Parafii
SZELEJEWO należało do parafii Strzelce Wielkie od roku 1389 do 30 czerwca 1958, kiedy przyłączone je do nowo utworzonej parafii w Zalesiu. W roku 1973 władze kościelne wyłączyły Szelejewo z parafii zaleskiej tworząc w Szelejewie rektorat. 1 lutego 1982 roku decyzją Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Jerzego Stroby została erygowana parafia pod wezwaniem MATKI BOSKIEJ POCIESZENIA.

Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Pocieszenia, zwany dotąd kaplicą, został zbudowany w roku 1647 przez dziedzica Andrzeja Pogorzelskiego na dowód, że całkowicie zerwał z reformacją. Jest to zabytkowa budowla w stylu barokowym, usytuowana osią podłużną w kierunku wschód-zachód w zabytkowym parku w Szelejewie. Kościół posiada kształt wieloboku, który od strony wschodniej zaokrąglony jest półkolisto. Od strony zachodniej dobudowana jest kruchta, a od południowej zakrystia. Od strony północnej są drzwi wejściowe jednoskrzydłowe otwierające się do wewnątrz, obite blachą miedzianą z wytłoczonymi w niej wizerunkami św. Jadwigi – patronki Polski i św. Róży z Limy. W kościele znajdują się zabytkowe rzeźby: Chrystusa Frasobliwego, św. Wawrzyńca oraz klęcząca niewiasta (1 poł. XVII w). Kościół został przebudowany w 1976 i w takim kształcie zachwyca swoim pięknem aż po dziś dzień.

Obecnie parafia liczy ponad 1000 mieszkańców, a jej terytorium tworzą: Anteczków, Bielawy Szelejewskie, Jóżefowo, Stefanowo i – rzecz jasna – Szelejewo.

12 lipca nasza wspólnota przeżywa dzień Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, a (zazwyczaj) w ostatnią niedzielę sierpnia uroczysty Odpust ku czci Matki Boskiej Pocieszenia.

Nieprawidłowy link do filmu.

GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ